Marknaden: Snabb Offshore

De marknads: Snabb Offshore Services


DEN GLOBALA OFFSHORE SERVICES MARKNAD

Ferry London

Översikt

Offshore oljeutvinning utgör nästan en fjärdedel av global oljeproduktion, med mer än 20,000 plattformar i alla storlekar och utföranden, främst att finna i fem huvudområden: Mexikanska golfen, Persiska viken, Västafrika, Nordsjön och större nya upptäckter utanför Brasilien.

För dessa riggar att fungera, tiotusentals arbetare måste transporteras till och från plattformarna varje dag, vilket ger upphov till den moderna offshore serviceföretag.

På grund av den långsamma processen att transportera dessa besättningar med båt, har de flesta företag valt att använda helikoptrar istället, speciellt med plattformar flyttar allt längre ut till havs.

Idag, den övre 5 offshore tjänster företag står för nästan $ 3 miljarder. (Se tabellen till höger)

Expansion

Offshore Drilling är den mest komplexa och dyra sätt att komma åt olje-och gasreserver, särskilt när det gäller djupt vatten och ultra-djupt vatten prospektering.

Den stigande komplexiteten och kostnaderna för sådana strävanden kräver enorma investeringar, långsiktiga åtaganden, högre effektivitet och ett växande tillit till teknik för att minska osäkerheten.

Elasticiteten hos höga oljepriser underblåser allt prospektering och produktion utgifterna av aktörerna som industrin driver längre ut till havs i allt djupare vatten. Med 2020 är olje-produktionen förväntas stå för 34% av den globala produktionen upp från 25% i 1990.

VINDKRAFT At Sea

En relativt ny utveckling kan visa sig expandera offshore servicemarknaden: Vindkraftverk. Under många år har vindkraftverk till havs producerar betydande mängder el för ett stort antal länder över hela världen.

En studie Stanford University fann att placera vindkraftverk utanför östkusten kunde möta hela efterfrågan på el från Florida till Maine, åstadkommas genom strategiskt placerade vindkraftverk består av 144,000, 270 ft höga vindkraftverk genererar 5 megawatt vardera.

Samtidigt är sådana gårdar materialiseras i allt snabbare takt runt om i världen, vilket skapar en ny marknad för offshore-företag som är intresserade av att bevara dessa strukturer.

miljöutmaning

Även framtiden ser ljus för offshore olja, vävstolar ett mörkt moln över horisonten. På April 20,2010, British Petroleum Deep Water Horizon oljeplattform exploderade i Mexikanska golfen och dödade 11 arbetare och skapa den största oavsiktlig oljeutsläpp i historien av oljeindustrin.

Som en del av sin resolution av den kriminella fordringar med den amerikanska regeringen, BP gått med på att betala $ 4.5 miljarder inklusive $ 1.256 miljarder böter. BP har också inrättat en $ 20 miljarder fond för att hantera krav, varav en miljon hade gjorts i slutet av 2011.

Global Response Network

Ett av resultaten av detta mardrömsscenario har varit för de stora oljebolagen och olika regeringar för att skapa den "Global Response Network" dedikerade till att erbjuda snabb oljeutsläpp begränsning och inneslutning särskilt med hjälp av bommar.

Finansieras främst av de stora oljebolagen, består nätverket av världsomfattande samling av organisationer för inneslutning och begränsning:

Alaska Clean Seas (ACS)

Australian Marine Oil Spill Centre (AMOSC)

Ren Karibien och Amerika (CCA)

ECRC

Marine Spill Response Corporation (MSRC)

Norska Clean Seas Association (NOFO)

Oljebekämpning Limited (OSRL)

Ship Escort Response fartyg (SERVS)

Western Canada Marine Response Corporation

Denna utveckling har skapat nya möjligheter för offshore tjänsteföretag, särskilt de som värderar miljö.

bound


På grund av den inneboende faran och kostnad i att överföra tiotusentals arbetare till och från oljeplattformar varje dag via långsamma båtar eller kostsam helicoptera, oljebolag behöver en snabbare, bättre, billigare lösning.

FAST OFFSHORE SERVICES MARKNAD
#FöretagSmMedLgAndraOmsättning
1CHC214689201,260,000,000
2Bristow1411186811919,000,000
3FI16058190446,000,000
4SEACOR804430215,000,000
5RLC89500105,000,000
Totals472371179312,945,000,000
FAST offshore: Offshore Rig Räkna
OmrådeDettaSistaSistaSista
VeckaVeckaMånadÅr
Mexikanska golfen113113114116
Sydamerika135135138135
Europa / Med / Sea121121120117
Västafrika64666371
Mellanöstern134132130120
Asien / Australien144144144154
Runt om i världen833832832823
bound

Ingo Wagner / Reuters


Havsbaserade vindkraftverk genererar nollutsläpp hållbar energi i den tyska Nordsjö, utnyttjar en tjänsteplattform som fungerar som en transformator för att skicka el till fastlandet. Tyskland och Danmark är ledande inom offshorevindkraftsindustrin.

bound
bound