Marknaden: Fast Ferries

Marknaden: Fast Ferries


DEN GLOBALA färjemarknaden

Ferry London

Översikt

Färjan marknaden är praktiskt taget bundna med flygbranschen i antalet passagerare årligen transporteras, ungefär 2.2 miljarder vardera. Den globala färjemarknaden i 2012 beräknas vara värt över $ 15 miljarder med de stora operatörerna står för $ 14.2 miljarder.

Genomsnittliga kostnader kan variera kraftigt, med Washington State Ferries rapporterar en kostnad av $ 10.08 per passagerare medan den globala genomsnittet fördubblar att på $ 20.51.

Slutligen ett ständigt ökande antal av dessa passagerare som klassificeras som Walk Ons - passagerare som reser utan fordon. För närvarande utgör de nästan 30% av världsmarknaden.

Den globala Ferry Fleet

Från och med januari 1, 2012 bestod flottan av 1,183 fartyg av olika storlekar och kapacitet. kan hittas En primär distinktion i kapacitet i om fartyget transporterar både passagerare och fordon i motsats till endast passagerare, som vi betecknar som Walk Ons (WO):

Walk On endast fartyg

Tenderar att vara mindre, reser kortare sträckor, har inga sängar och bär inga fordon.

Passagerare / fordon Fartyg (RoRo-fartyg)

Tenderar att vara större, reser längre sträckor, ofta har sängar och bära bilar, lastbilar och bussar.

Generellt sett är kortare snabbare vägar växer i efterfrågan medan längre sträckor är på tillbakagång, särskilt mot bakgrund av transittiderna fördubblas.

aging flottor

I USA, över 100 miljoner passagerare per år ta färjor ligger i 38 olika stater, främst arbetspendling och tillbaka. I många fall kan det vara något annat praktiskt sätt att komma dit. Tyvärr, tjugo procent av dessa färjor är över 40 år gammal. Ytterligare fem procent är över 60.

Worldwide, ålder globala genomsnitt flottan 23.6 år, med Nordamerika näst till Persiska viken i fartyg i behov av ersätter (som kan ses i den högra).

Bredvid rädsla för att bryta ned mitten väg, äldre fartyg, som äldre bilar, behöver mer underhåll och kräver ofta svårt om inte omöjligt att hitta delar, driver upp driftskostnader när du kör ned vinster.

Transittider vs förorening>

Med nästan hela världens färjeflottan tvingas att byta från lågsvavligt bränsle till diesel på grund av IMO insatserna för att bekämpa föroreningar, är valet för operatörer nu en att höja priserna eller minska transithastigheter med hälften. Även den genomsnittliga driftshastigheter var bara 11mph att börja med har de flesta företag valt att minska med hälften (5.5 mph), en fördubbling transittider för pendlare och turister.

Fast Ferry Segment

Fast Ferry

Med 1,762 höghastighetsfärjor i drift, 1,579 av dem bär gå på endast passagerare. Gå på fartyg tenderar att i första hand fungera som pendeltrafik i stora städer, på floder, i kust verksamhet kännetecknas av mindre infrastruktur och för sightseeing.

Tyvärr Shippax, den världsauktoritet på färjan och kryssningsmarknaden, säger att det har varit omöjligt att avgöra den faktiska volymen av passagerar bara skyttlar, men hävdar, "Det är rimligt att säga att de snabba färjorna bära ganska betydande del av passagerarna volymen på pendeltrafik där de används. "

Rapporten tillägger: "snabba färjor är först och främst utmärkt för passagerare som reser utan sina bilar." Det tillägger också att, till skillnad från de traditionella färja, helikopter och flygbolagens verksamheter, höghastighetsfärjor hade inga liv förlorade i 2010.

Fast Ferry MARKNAD: High Speed ​​Fleet
TypKärlÅldersängarbilar
katamaraner94516297,75647,613
Hyrdofoils3283044,3730
svävare30253,4490
enskrovsbåtar3001886,6507,043
SES752513,872368
trimaraner352,978595
STRÄNG2167770
Okänd79219,2970
Totals1,762156459,15255,619
Fast Ferry MARKNAD: High Speed ​​bränsleeffektivitet
LägespdKepsMILES PER TIMMEBränsle (Hr)MPGpax mpg
monohull I<25kn1,00014.41520.0995
monohull II<25kn30018250.72216
<25kn40014300.47187
Katamaran> 25kn400281970.1457
> 25kn300391400.2884
> 25kn300341250.2782
> 25kn199301000.3060
Svävfarkost> 35kn18045900.5090
Bärplansbåt> 35kn7540401.0075
Urban Bus~ 45mph5040104.00200
Bil~ 45mph2401.526.6753

Expansion

Även om det finns flera typer av "hög hastighet" färjor på marknaden har endast katamaran segmentet expanderat, från 700 fartyg i 2000 att 945 i 2012. Summa kortfristiga åtgärder kapacitets 213,419 passagerare och 11,356 bilar.

Ferry Föroreningar


Med nästan hela världens färjeflottan tvingas att byta från lågsvavligt bränsle till diesel på grund av IMO insatserna för att bekämpa föroreningar, är dilemmat för operatörer nu att höja biljettpriserna eller skära transit hastigheter med hälften.

WORLDWIDE färjemarknaden 2010
WORLDWIDE FÄRJORWALK-ON SEGMENT
globala portar1,500Hamnar1,500
passagerare2,052,073,171passagerare574,580,488
Omsättning15,424,836,479Omsättning4,318,954,214
GLOBAL färjemarknaden: Ferry Jämförelser 2010
Typflygbolagfärjor
pax2,518,852,6472,056,062,948
bilar0251,497,554
lastbilar036,778,316
bussar0705,160
GLOBAL färjemarknaden: Regionalt
OmrådeKärlÅlder
baltisk20816
Nordsjön12214
medelhavs36722
Nordamerika10530
Sydamerika1027
Persiska viken2633
japan11015
Sydöstra Asien20427
stilla havet1620
Andra1532
totalt1,18323.6
GLOBAL färjemarknaden
FöretagIntäkter (USD)Anställda
Acciona Tran603,240,0001,000
Alaska Marine Motorvägar47,700,000
Anek Lines321,552,0001,800
Atlanticoline3,960,00062
Attica Holdings325,776,0001,100
Balearia295,680,0001,000
BC Ferries711,744,0004,500
Brittany Ferries488,268,0002,529
Calmar172,788,000366
Color Line780,648,0002,600
Comanav Ferry184,800,0001,374
Corsica Ferries331,320,0001,350
destination Gotland176,088,000
DFDS Group2,059,860,0005,096
Eckero inc Berka310,068,0001,152
Faergen145,596,000650
Finnlines798,864,0002,041
Fjordl507,276,0002,183
Gotland Rederi AB267,300,000415
Interislander116,424,000610
Irish Continental360,756,000322
Minoan Lines255,024,000
Mol Linien88,836,000351
NEL Lines0
P & O Ferries03,426
Polferries52,800,000502
Scandlines806,520,0002,200
Spirit of Tasmania178,728,000439
Stena Line1,430,880,0005,757
Tallink1,198,560,0006,866
TT Line196,284,000639
Viking Line665,676,0003,060
Washington State Ferries320,000,000
Totals14,203,016,000
53,390
GLOBAL färjemarknaden: # Rutter på distans
KortMediumLångtotalt
totalt5832992821,164
Totalt GT2,982,9975,092,4185,974,20314,049,618
Genomsnittligt GT5,11717,03121,18512,070
Totalt Pax451,716344,494324,5211,120,731
Genomsnittligt Pax7751,1521,151963
Totalt antal bäddarn / a134,188179,733313,921
Genomsnittligt Sängarn / a449637270
Totala antalet bilar78,66485,57097,293261,527
Genomsnittligt Bilar135286345225
Totalt Lanem172,319313,519356,584842,422
Genomsnittligt Lanem2961,0491,264724
MEDELÅLDER22222122
FAST färjemarknaden: Stora High Speed ​​Operatörer
OperatörbilarKärl
Tirrenia1,9965
Acciona Transmediterranea1,3366
Stena Line1,1104
Istanbul Deniz Otobusteri1,0386
Balearia9726
Fred Olsen9524
Hellenic Seaways7304
Conferrys6183
Buquebus6135
Abu Dhabi Mar6063
Condor Ferries6003
FRS Iberia5975
BornholmerFAERGEN5432
FAST färjemarknaden: hög hastighet genom regionen
 
OmrådeKärlbilarpaxFartÅlder
medelhavs7011,66053,77936.212
Persiska viken272,10614,36834.98
baltisk181,8008,07534.99
Nordsjön172,98913,09637.013
Sydamerika142,22010,55837.812
Sydöstra Asien97376,38838.39
Nordamerika89893,89434.56
stilla havet64183,49535.211
japan45591,91035.611
Andra22611,31139.011