Marknaden: Snabb leverans

Marknaden: Snabb leverans


VÄRLDS FAST sjöfartsmarknaden

Containerfartyg

Översikt

Över 90% av världshandeln i volym och 60% av värdet transporteras sjövägen, vilket gör marknaden sjötransporter den enskilt viktigaste faktorn i den globala ekonomin.

containerisering

"Förpacknings" ger en dynamisk exempel på effekten ett massivt störande teknik / innovation kan ha på en industri, i det här fallet att sänka kostnaderna för lastningar från $ 5.86 per ton i 1956 till 16 cent per ton idag. Denna omvälvande uppfinning och dess standardisering skapat en snabbare, bättre, billigare lösning för lastning av fartyg, tåg, flygplan och lastbilar som har resulterat i sin som används idag för att transportera över 90% av alla icke-bulkgods.

Expansion

Den globala marknaden sjöfrakt förväntas expandera i en förväntad årlig tillväxttakt (CAGR) för femårsperioden 2010-2015 av 6.3%, nå ett värde av $ 511,823.1 miljoner i slutet av 2015. Jämförelsevis kommer de europeiska och Asien-Stillahavsområdet industrins växa med CAGRs av 5.1% och 8% respektive under samma period, för att nå respektive värden på $ 94,466.5 miljoner och $ 273,266.2 miljoner 2015.

Men denna expansion innebär den marina transportindustrin måste också skuldra förvärv av fartyg, vilket kräver stora kapitalutlägg. Dessutom måste företagen säkerställa tillgång till viktiga hamnar och övervinna trycket av överbelastning. Analytiker tror att inte kommer att bli lätt att navigera dessa behov.

Trängsel / Föroreningar

Framgången för sjötransporter, liksom alla andra delar av transportindustrin, befinner sig inför ett tveeggat svärd god tillväxt tillsammans med fäst trängsel och föroreningar, som står för 1.9% av världens utsläpp av växthusgaser (GHG). Dessutom branschens trend mot allt större fartyg skapar ännu mer trängsel i minskande antalet portar som har ekonomi för att stödja kostnaden för att anpassa sig till dessa större fartyg infrastruktur.

Globala, nationella och lokala myndigheter har infört nya strategier som syftar till att begränsa denna förorening, oftast resulterar i ett val mellan högre bränslekostnader och tillhörande priser eller långsammare transittider som fartygshastigheter minskar med hälften. Trots den stora storleken på marknaden i kombination med behovet av att dramatiskt minska sitt bidrag till föroreningar skapar en enorm möjlighet för SPI att föra ut på marknaden snabbare, bättre, billigare lösning som kännetecknar ett massivt störande teknik som Seaphantom.

FAST sjöfartsmarknaden: Top 20 Operatörer
Företagfartygtotala TEUavg fördraget
1 APL Maersk Line2221,062,0004,784
2 MSC208812,6903,907
3 CMA-CGM86347,6904,043
4 Evergreen90335,0283,723
5 APL42162,1703,861
6 Hapag-Lloyd64281,6334,401
7 Cosco97279,0212,877
8 NYK70311,0924,444
9 Kina Shipping CSCL57232,6714,082
10 Hanjin31156,7065,055
11 Mitsui OSK24110,4614,603
12 K-Line33130,3973,951
13 OOCL35205,3945,868
14 Hamburg-Sud38153,6804,044
15 CSAV22,6901,345
16 Yang Ming45193,1404,292
17 Hyundai1799,7285,866
18 Zim25109,0734,363
19 UASC27113,0984,189
20 PIL77127,7801,659
Totalt1,2905,226,1424,051

Ultra Large Fraktfartyg


Framgången för sjötransporter, liksom alla andra delar av transportindustrin, befinner sig inför ett tveeggat svärd solid tillväxt fördärvas genom att montera trafikstockningar och föroreningar.

FAST sjöfartsmarknaden: Global Maritime Transport
År$ miljarder€ miljarder% tillväxt
2010376.9283.88.5
2011402.5303.16.8
2012427.1321.76.1
2013450.9339.55.6
2014481.4362.56.8
2015511.8385.46.3
FAST sjöfartsmarknaden: PER SEGMENT
Segmentet2010%
inre vattenvägar102.427.2
Hav274.572.8
FAST sjöfartsmarknaden: Regionalt
Område2010%
Asien-Stillahavsområdet186.349.40
Americas85.722.70
Europa73.619.50
Mellanöstern / Afrika31.38.30
totalt376.9100.00
FAST sjöfartsmarknaden: priser
PRISER ($ 1000 / TEU)
20082009
FrånToQ1Q2Q3Q4Q1Q2Q3Q4
Asienoss1.81.81.91.91.71.41.21.3
ossAsien0.811.21.20.90.80.80.9
EuropaAsien11.11.11.10.90.70.80.9
AsienEuropa21.91.81.610.911.4
ossEuropa1.31.41.61.71.51.41.41.5
Europaoss1.61.61.61.61.31.21.11.3
FAST sjöfartsmarknaden: Deployment
fördragetTransEuropa / Fjärran Österntransatlantisktotalt
fartygÅlderfartygÅlderfartygÅlderfartygÅlder
3000-350012831021173414
3501-400017152179142615
4001-45007291632781098
4501-5000658167489868
5001-5500677193235826
5501-600041640687846
6001-650032641426755
6501-700014428428444
7001-800018124--134
> 80004932033--2383
Totalt3707380414097916
FAST SHIPPING: TEU Kapacitet
LängdBreddHöjdVolymfördraget
20ft8ft8ft 9in1,300 cu ft1
6.1m2.44m2.59m38.5m3
40ft8ft8ft 6in2,720 cu ft2
12.2m2.44m2.59m77m3
45 ft8ft8ft 6in3,060 cu ft2.25
13.7m2.4m2.59m86.6m3
48ft8ft8ft 6in3,264 cu ft2.4
14.6m2.44m2.59m92.4m3
53ft8ft8ft 6in3,604 cu ft2.65
16.2m2.44m2.59m102.1m3
hög Cube
20ft8ft9ft 6in1,520 cu ft1
6.1m2.44m2.90m43m3
halva höjden
20ft8ft4ft 3in680 cu ft1
6.1m2.44m1.30m19.3m3
FAST sjöfartsmarknaden: Kategorier
KategorifördragetLängdStråleFörslag
ultra Large
14,501 +1,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
nya Panamax10,000-14,5001,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
post Panamax5,101-10,0001,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
panamax3,001-5,100965 ft106 ft39.5 ft
294.13 m32.31 m
12.04 m
Feedermax2,001-3,000
Matare1,001-2,000
liten matareUpp till 1,000